Nechajte si poradiť

Lekárka radí

Pokiaľ si nie ste istí s čímkoľvek v starostlivosti o bábätko, poraďte sa s detskou lekárkou MUDr. Luciou Skálovou. Pošlite vašu otázku a radu lekárky tu za niekoľko dní zverejníme.

Rýchlu odpoveď na vašu otázku môžete skúsiť nájsť v už zodpovedaných otázkach.

Radi vám pomôžeme. Na druhú stranu váš pediater pozná dieťa najlepšie a naše rady nemôžu nahradiť komplexnú lekársku starostlivosť. Ak je situácia naliehavá, kontaktujte vášho lekára alebo priamo linku 155.

Vložte dotaz
05. 11. 2021 11:38

MMR očkovanie

Zobraziť odpoveď: Barbora

Dobrý deň, Chcela by som sa spýtať, či je veľké riziko nákazy dieťaťa osýpkami/mumpsom/rubeolou v Bratislave? Potrebovala by som odložiť synove očkovanie (stále bude očkovaný do 18.mesiaca) na základe rady od gynekológa, keďže som v 1.trimestri a je to živá vakcína, tak preistotu by sme to o dva mesiace posunuli. Syn nechodí do kolektívu, neplánujeme medzitým ísť do zahraničia, jediné riziko nákazy bude návšteva pediatra kvôli hexavakcíne. Prosím poraďte mi či je bezpečné posunúť očkovanie a počkať tie dva mesiace. Vopred veľmi pekne ďakujem za pomoc.

05. 11. 2021 11:38

Zodpovedá: MUDr. Skálová Lucie

Dobrý den, nevím, jaká je přesně epidemiologická situace spalniček a spol. přímo v Bratislavě. Ale po dohodě s Vaším pediatrem můžete toto očkování odložit, ale je to již na Vaše riziko. Chápu Vaší situaci, ale nyní není problém s očkováním Vašeho syna živou vakcínou, i kdyby měl výsev vyrážky po očkování, popř. horečku - což může být, většinou tato reakce je cca mezi 8.-10. dnem po očkování, Vy neonemocníte. Není přenašečem dané nemoci. Nesmíte se touto vakcínou očkovat Vy jako těhotná v 1. trimestru.

Späť

Slovník pojmov

Syndróm náhleho úmrtia dojčaťa

Termínom syndróm náhleho úmrtia dojčaťa (sudden infant death syndrome – SIDS) označujú lekári prípady, keď bábätko náhle zomrie bez zjavných príčin. Obvykle v spánku prestane dýchať a udusí sa. Riziko hrozí aj zdravým deťom a aj napriek všetkej snahe pediatrov sú konkrétne príčiny SIDS stále neznáme.

Viac

Kurzy prvej pomoci

Viac