Nechajte si poradiť

Lekárka radí

Pokiaľ si nie ste istí s čímkoľvek v starostlivosti o bábätko, poraďte sa s detskou lekárkou MUDr. Luciou Skálovou. Pošlite vašu otázku a radu lekárky tu za niekoľko dní zverejníme.

Rýchlu odpoveď na vašu otázku môžete skúsiť nájsť v už zodpovedaných otázkach.

Radi vám pomôžeme. Na druhú stranu váš pediater pozná dieťa najlepšie a naše rady nemôžu nahradiť komplexnú lekársku starostlivosť. Ak je situácia naliehavá, kontaktujte vášho lekára alebo priamo linku 155.

Vložte dotaz
14. 02. 2024 08:40

Monitor dychu pipa skoro kazdu noc

Zobraziť odpoveď: Martina

Dobry den, pani doktorka. Mame problem s monitorom dychu. Skoro kazdu noc nam pipa a viac krat. Mame doma 5 tyzdnovu dcerku, ktora momentálne vazi 3,7 kg. Monitor dychu mame kupeny cisto novy nanny a matrac mame vo vyske 12cm. Prvy tyzden ked sme dosli z porodnice tak monitor nepipal vobec. Teraz pipa fakt skoro kazdu noc a viac krat zasebou. Aj 3, alebo 4x za noc. Dcerku balim do zavinovacky. Monitor mame umiestneny pod matracom, na matraci mame nepremokavu podlozku a plachtu. Neviem ci sme monitor umiestnili do postielky zle, ale mame ho viac na tej strane postielky kde ukladame malu a postielka nema rosty, ale pevnu rovnu dosku. Prisim poradite kde by mohol byt problem? Nie som si ale ista ze ako presne monitor funguje. Ma byt ulozeny v strede postielky, alebo na tej strane ako babatko spi? Dalej by som chcela vediet ci ked ukladam malu do postielky tak ma byt ulozena tak, aby mala hlavku na monitore dychu, alebo staci ze bude mat len telo? Ďakujem

14. 02. 2024 08:40

Zodpovedá: MUDr. Skálová Lucie

Dobrý den, může jít o nedostatečné snímaní dcery monitorem. Neměnili jste nějak uložení monitoru? Zkuste vyměnit baterky, zkuste zda monitor funguje správně, to znamená položte malou do postýlky, umístěte pod ní monitor dechu, nechte probliknout kontrolku, poté vezměte dceru z postýlky a počkejte, zda se spustí alarm. Je možné, že nedochází k dostatečnému kontaktu s matrací, zkuste umístit monitor přímo pod prostěradlo, popř. pod prostěradlo a pod hnízdečko, pokud máte péřovou hodně silnou zavinovačku, nemusí být dýchací pohyby dcery dostatečně snímány monitorem. Jinak by dcera měla ležet cca na středu snímací desky, ne jen na boku. Pokud by i přesto alarmoval opakovaně, nechte dceru zkontrolovat pediatrem. Pokud byla nedonošená, může být ještě nevyzrálé dýchací centrum v mozku a může trpět na na apnoické pauzy, popř. může docházet např. k mikroaspiracím, při kterých také mohou být apnoické pauzy.

Späť

Slovník pojmov

Kalibrácia

V snímacej podložke je senzor, ktorý zachytí aj tie najjemnejšie pohyby bábätka. Jeho životnosť je dva roky, potom citlivosť klesá. Preto je po uplynutí tohto času nutné kúpiť k monitoru dychu novú podložku. Stará sa nedá nijako „kalibrovať“ a jej používanie tým bezpečne predĺžiť.

Viac

Kurzy prvej pomoci

Viac