Monitor dychu

M

Monitor dychu je prístroj, ktorý v spánku stráži dych bábätka aby ste si mohli vy odpočinúť a načerpať energiu počas spánku. Ak dieťatko prestane v spánku dýchať, monitor dychu spustí poplach. Privolaný rodič potom dieťaťu včas poskytne prvú pomoc.

Kontaktný monitor dychu

Tento monitor dychu je v priamom kontakte s dieťaťom. Obvykle ho má pripevnený na plienku za klipsu. Kontaktný monitor dychu obvykle využívajú rodičia, ktorí spia s bábätkom v jednej posteli, a preto nemôžu používať bezkontaktný monitor.

Spanie v jednej posteli však pediatri neodporúčajú, pretože podľa niektorých výskumov zvyšuje riziko syndrómu náhleho úmrtia dojčaťa. Pred touto chorobou nemusí v niektorých prípadoch chrániť ani monitor dychu na plienku. Pokiaľ sa bábätko v spánku veľa hýbe, môže mu klipsa spadnúť.

 

Bezkontaktný monitor dychu

Skladá sa zo snímacej podložky a riadiacej jednotky, ktorá vyhodnocuje signály. Senzor v podložke je taký citlivý, že aj cez matrac spoľahlivo zachytí každý pohyb bábätka.

Výhodou je, že dieťatko neprichádza do priameho kontaktu s monitorom, ktorý je vždy pod matracom alebo aspoň pod prestieradlom. Do kategórie bezkontaktných monitorov dychu patrí aj Nanny.

Z

Zdravotné indikácie

Monitor dychu je vhodný pre všetky bábätká, pretože zákernosť syndrómu náhleho úmrtia dojčaťa (SIDS)...

Čítať viac