Syndróm náhleho úmrtia dojčaťa

S

Termínom syndróm náhleho úmrtia dojčaťa (sudden infant death syndrome – SIDS) označujú lekári prípady, keď bábätko náhle zomrie bez zjavných príčin. Obvykle v spánku prestane dýchať a udusí sa. Riziko hrozí aj zdravým deťom a aj napriek všetkej snahe pediatrov sú konkrétne príčiny SIDS stále neznáme.

Syndróm náhleho úmrtia dojčaťa postihuje najčastejšie bábätká medzi druhým a štvrtým mesiacom a najviac rizikový je práve druhý mesiac. SIDS hrozí deťom až do jedného roka ich veku.

Choroba je veľmi zákerná, pretože nemá žiadne symptómy, podľa ktorých by ste spoznali, že je vaše dieťa v ohrození. Ročne jej podľahne 22 000 dojčiat na celom svete. V Česku na SIDS umiera okolo 25 bábätiek ročne a najviac prípadov je v Moravskosliezskom kraji. Zo štatistiky vyplýva, že syndróm postihuje viac chlapcov a že bábätká častejšie umierajú v chladnejších mesiacoch (spia v prekúrených miestnostiach).

Napriek tomu, že príčina SIDS nie je známa, medzinárodné štúdie odhalili rôzne rizikové faktory, ktoré pravdepodobnosť ochorenia zvyšujú.

Zo strany matky:

 • málokrvnosť

 • fajčenie a drogy

 • infekcia maternice

 • nízky vek (16 – 17 rokov)

 • základné vzdelanie

 • nízka socioekonomická úroveň

 • neúplná rodina

 • krátky odstup od predchádzajúceho tehotenstva

 • nedostatočná výživa a predpôrodná starostlivosť

Pred a po narodení:

 • predčasný pôrod

 • prenášané tehotenstvo

 • nedostatok kyslíka

 • rastová retardácia

 • problémový vývoj v prvých troch mesiacoch tehotenstva

 • poruchy dýchania a srdcového rytmu, termoregulácie, metabolizmu a imunity

Ďalšie faktory:

 • umelá výživa

 • prehrievanie dieťaťa (oblečenie, prikrývky, prekúrená spálňa)

 • príliš mäkký matrac

 • spánok na bruchu

 • spánok spolu s rodičmi v jednej posteli

 • horúčkovité ochorenie v posledných dvoch týždňoch života

8 rád, ako SIDS prechádzať

Správnou starostlivosťou môžete riziko syndrómu náhleho úmrtia dojčaťa výrazne znížiť. Vďaka osvete rodičov napríklad v USA klesol počet prípadov od roku 1980 o 75 percent.

 1. Používajte monitor dychu pre bábätká
  Najspoľahlivejšou ochranou proti SIDS je pravidelné používanie monitora dychu. Pokiaľ dieťatko prestane dýchať (nastane takzvaná ALTE príhoda), Nanny spustí hlasitý poplach. O zástave dychu sa ihneď dozviete a včas stihnete bábätku poskytnúť prvú pomoc. V mnohých prípadoch to ani nie je nutné, pretože sám alarm dieťa prebudí z hlbokého spánku a "pripomenie" mu, že má dýchať.

 2. Dieťa na spánok ukladajte na chrbát
  Bábätká, ktoré spia na brušku alebo na boku, majú vyšší výskyt SIDS.

 3. Používajte tvrdší matrac
  Podľa zistení odborníkov je riziko syndrómu náhleho úmrtia dojčaťa vyššie u detí spiacich na mäkkých matracoch s ťažkými perinkami.

 4. Dávajte bábätko do jeho vlastnej postieľky
  Ukladajte dieťatko do jeho vlastnej postieľky, ktorá by minimálne do šiestich mesiacov mala byť v spálni rodičov. V prípade, že monitor dychu spustí alarm, ste aj v noci nablízku.

 5. Dajte si pozor na prehriatie
  Prehriatie zvyšuje riziko náhleho úmrtia. Preto v izbe udržujte príjemnú teplotu a bábätko oblečte tak, aby mu bolo teplo aj bez prikrývky.

 6. Dojčite bábätko
  Jedným z rizikových faktorov sú rôzne infekcie. Pokiaľ však budete svoje dieťa dojčiť, vybuduje si omnoho silnejší imunitný systém.

 7. Vyhýbajte sa zafajčenému prostrediu
  Dym z cigariet nerobí bábätku dobre, preto nedovoľte, aby v jeho prítomnosti niekto fajčil.

 8. Dajte dieťaťu cumlík
  Niektoré výskumy zistili, že bábätká, ktoré spia s cumlíkom, majú nižší výskyt SIDS. Príčina nie je presne známa. Jednou z možností je, že s cumlíkom držia hlavičku ďalej od matraca alebo že majú ľahší spánok a nepohodlie spôsobené dychovou pauzou ich prebudí.

Môže sa hodiť

jednotka-s-podlozkou.png-nt.png

Monitor dychu Nanny

Nanny je certifikovaná zdravotnícka pomôcka, ktorá monitoruje dýchanie dieťaťa a je vhodný pre každé bábätko už od 2 kg hmotnosti. Jeho cieľom je včas upozorniť na pokles frekvencie dýchania a varovať tak pred prípadným nebezpečenstvom zástavy dýchania. Pred každým zapnutím robí test funkčnosti, nemôže sa tak samovoľne vypnúť. Nanny je bezkontaktný zdravotnícky prostriedok – nevydáva žiadne žiarenie, ani dieťa nijako neobmedzuje v pohybe.

95 €

Detail

Ušetríte 17 €
nanny_2-podlozky.png-nt.png

Nanny s 2 podložkami

Výhodné balenie monitora dychu Nanny s dvomi podložkami, ktoré oceníte, najmä ak bude bábätko často spinkať na viacerých miestach.

115 €

Detail

podlozka.png-nt.png

Náhradná podložka

Bude vaše bábätko spinkať na viacerých miestach? Potom sa vám iste hodí aspoň jedna snímacia podložka navyše. Uľahčí prácu a zníži riziko poškodenia pri manipulácii, stačí premiestniť iba kontrolnú jednotku. Podložku môžete kúpiť buď samostatne, alebo v rámci zvýhodneného balenia Nanny s dvomi podložkami. Náhradnú podložku je nutné kúpiť aj po 2 rokoch používania monitora dychu, kontrolnú jednotku možno používať pôvodnú.

37 €

Detail

Ušetríte 18 €
pro-dvojcata_cz.png-nt.png

Nanny DUO

Dve balenia monitora dychu Nanny za zvýhodnenú cenu uvítajú nielen rodičia dvojčiatok. Môžete sa na kúpe dohodnúť napríklad s kamarátkou a obe tak ušetriť.

172 €

Detail

Ušetríte 11 €
matrace-a-nanny.png-nt.png

Monitor dychu + matrace Baby

Balíček obsahuje monitor dychu Nanny s jednou podložkou a kvalitný český matrac, ktorý bol s Nanny testovaný. Sú teda plne kompatibilné.

123 €

Detail

matrace-nanny-baby.png

Matrac Baby

Kvalitný detský matrac bol testovaný spolu s monitorom dychu Nanny. Máte tak istotu kvality a bezproblémovej funkčnosti.

39 €

Detail

matrace-nanny-baby.png

Matrac Happy Kids

Prémiový detský matrac bol vyrobený v Českej republike a pri testovaní s monitorom dychu Nanny dosiahla najvyššie hodnotenie.

75 €

Detail

 

A

ALTE príhoda

Ešte pred tým, než bábätko zomrie na syndróm náhleho úmrtia dojčiat (SIDS), nastáva u neho takzvaná ...

Čítať viac